Adres

Maraşal Çakmak Cad.Modern Çarşı iş hanı. Kat:2 No:32 İskenderun / Hatay 31200 / Turkey

Telefon/Faks

+90 326 614 06 14
+90532 432 50 79

TORK ve CİVATA GERGİNLİĞİ RONDELASI

TORK ve CİVATA GERGİNLİĞİ RONDELASI

TORK ve CİVATA GERGİNLİĞİ RONDELASI

Civataların sıkılmasında Tork uygulanması, cıvata gerginliğinin sağlanması ekipman konumlarına göre önemli bir yer tutar.

TORK ve CİVATA GERGİNLİĞİ RONDELASI
Civataların sıkılmasında Tork uygulanması, cıvata gerginliğinin sağlanması ekipman konumlarına göre önemli bir yer tutar.
Cıvata sıkılmasında tork uygulanması işçilik, takım ve zaman olarak maliyet getirmektedir.Ayrıca çalışma yerlerine göre emniyet açısından da sorunlar yaratabilir.
Tork ve Cıvata gerginliği Rondelası cıvata montajında tork  uyğulamasını, cıvata gerginliğini basit bir şekilde yapar. Emniyet açısından ideal bir üründür.
RONDELA YAPISI
Rondela üst yüzeyinde çıkıntılar vardır. Alt basma yüzeyinde ise bu çıkıntıların neden olduğu boşluklara silikon bazlı bir macunla doldurulmuştur.
KULLANILMASI
Somun altına rondela  konmadan önce Tork-Gerginlik rondelası , üzerine rondela konur ve somun sıkılır..Sıkma  esnasında yüzeydeki çıkıntılar iç tarafa doğru baskı yaparak rondela dış çapından turuncu renkli siikon dışarıya çıkar.Böylece civata çapına göre belli bir torkta sıkılmış ve cıvata gerginliği sağlanmıştır demektir.
ÖLÇÜ
½”-1 ½” kadar,M16-M48 kadar. Bunların dışındaki çaplar için bilgi isteyiniz.
MALZEME
6,8,10,12 çelik ve isteğe göre.
FAYDALARI
*Cıvata gerginliği basit şekilde sağlar.
*Tork anahtarına gerek yoktur. Standart anahtar yeterlidir.
*Sıkma tork değerini kontrole gerek yoktur.
*İşçilik montaj anında yapılmaktadır. Sonradan torklama işçiliğine gerek yoktur
*Tork ve cıvata gerginliği rondela kenarından silikon bazlı macunun çıkması ile turuncu renkle basit bir şekilde görülür.
*Cıvatalarda kullanılan çanak rondela, yaylı rondela yerinede  kullanılır. Onlara göre en büyük avantajı cıvata çapına göre cıvata gerginliği dışında  çapa göre sıkma torkunu da sağlar
STANDART
ASTM F959 EK.A1 Sertifikasına sahiptir. Bu standarta göre 29 defa test edilmiştir.
KULLANMA YERLERİ
*Çelik köprülerde,çatı konstrüksiyonlarında,kiriş bağlantılarında,kolonlarda …
ÇELİK KONSRÜKSİYONLARIN TAMAMINDA
*Flanşlı bağlantılarda ,ray krapolarında ve Mekanik-Elektrik Cıvata bağlantılarında kullanma yerlerinin önemine göre her noktada
*Torklanması, cıvata gerginliği istenen her  bağlantı yerlerinde